rak płuc

Raka płuc można śmiało nazwać chorobą przełomu XX i XXI wieku. Niegdyś dżuma – obecnie najbardziej śmiertelny ze wszystkich chorób nowotworowych – rak płuc. Jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie, jak również w Polsce. Rak płuc jest pierwszym pod względem umieralności z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn i drugim wśród kobiet. Najwięcej zachorowań na raka płuc występuje w wieku około 60-70 lat. Najbardziej znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuc jest palenie tytoniu. Dlatego obecnie propaguje się styl życia wolny od szkodliwego dymu tytoniowego. Stosuje się zamienniki i metody skuteczne w zwalczaniu nałogu nikotynowego. Zobacz jak walczyć z prowodyrem raka płuc – papierosem!

Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie raka daje znaczną szansę na jego pokonanie. Istotna jest tutaj stosowana w wielu krajach profilaktyka pierwotna polegająca na ograniczaniu narażenia na raka płuc, m. in. przez walkę z paleniem tytoniu.
Stosuje się wiele metod w walce z rakiem płuc. Zależnie od oceny specjalistów, jedne bardziej skuteczne, inne mniej. Należy pamiętać, że można zwalczyć tę chorobę przy wysokim samozaparciu i optymizmowi połączonym z pomocą współczesnej medycyny.


Dzisiejszy świat bardzo szybko biegnie na przód. Globalnym zjawiskiem jest rozwój techniki. Powstaje coraz więcej produktów, które udogadniają nasze życie, czynią je lepszym. Dlatego wydawałoby się, że powiedzenie "wszystko jest dla ludzi", dziś nadal jest aktualne. Nic bardziej mylnego. Otaczający nas świat zbudowany jest głównie z substancji szkodliwych pochodzących z tablicy Mendelejewa. Nowotwór – skądś bierze się ta paskudna choroba, którą możemy już niestety nazwać chorobą społeczną naszego wieku. Spowodowana jest ona w dużym stopniu przez zanieczyszczone środowisko jakie nas otacza.
Ostatnio coraz częściej spotkamy się z rakiem płuc i niestety w większości przypadków ludzie sami wyhodowali sobie tego potwora paląc kilka bądź kilkanaście papierosów dziennie. Do czego ludzie dążą paląc papierosy? Skazują wyrok na siebie, przyspieszają swoją śmierć, a ostatnie momenty życia zamieniają w piekło, mękę i cierpienie. Zaledwie ok dwudziestu procent osób wychodzi z tej choroby. Sami jesteśmy kowalami własnego losu, więc wybór należy do nas. Paląc w otoczeniu innych, również ich narażamy na poważne choroby płuc. Pamiętaj! W większości przypadków raka płuc chorzy fundują sobie sami.
Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. A kobiet należy do jednych z najczęściej występujących nowotworów złośliwych i znajduje się po raku piersi na drugim miejscu . Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Przerzuty od piersi u kobiet występują bardzo rzadko, nieleczone prowadzą do amputacji piersi. U mężczyzn rak płuc jest spowodowany pracą zawodową lub długotrwałe wdychanie dymu tytoniowego.
Wydaje się że niepalenie chroni przed chorobom nowotworową... Ale do zachorowania dochodzi najczęściej przez połączenie wielu czynników genetycznych. Głównymi objawami choroby przez rozpoznanie jest kaszel i ból w klatce piersiowej.
Choroby nowotworowe rozwijają się na ogół skrycie toteż w momencie pojawieniu się pierwszych objawów nowotworowych to jest tak duże spustoszenie w organizmie że jest niemożliwe wyleczenie przez zabieg chirurgiczny. W zaawansowanej postaci raka zaleca się leczenie z udziałem chemioterapii, skuteczność nowych preparatów do chemii jest coraz większa. Dowodzi tego znaczny wzrost uleczeń przez stosowanie nowych technik leczenia. Pierwsze kroki diagnostycznym jest ustalenie wielkości guza i jego miejsca.
Gdy mamy do czynienia z drobnokomórkowym rakiem płuc, nie jest on leczony chirurgicznie poza rzadkimi wyjątkami gdyż bardzo często są przerzuty na inne tkanki. Po dokładnym określeniu stopnia zaawansowania stosuje się chemioterapie lub radioterapie. A im wcześniej zostanie wykryty rak płuc są duże szanse na wyleczenie przez zabieg chirurgiczny czyli wycięcie chorej tkanki.

Raka płuc można śmiało nazwać chorobą przełomu XX i XXI wieku.

Nowotwór czyli nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ustroju, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu.
Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Choroba ta polega na niekontrolowanym rozroście tkanek płucnych i charakteryzuję się wysoką śmiertelnością. Najczęściej dotyka mężczyzn, ale i wśród kobiet zajmuje wysokie miejsce wśród zgonów spowodowanych nowotworem.
Medycyna wyróżnia raka płuc drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego. Najczęściej występującą formą jest niedrobnokmórkowy rak płuc, który dzieli się na trzy rodzaje: gruczołowy, płaskonabłonkowy i wielokomórkowy.
Główną przyczyną nowotworu jest palenie tytoniu, i to zarówno aktywne jak i bierne. Nieco mniejsze znaczenie w rozwoju tego nowotworu przypisywane jest również zanieczyszczeniom powietrza, szkodliwemu działania azbestu, chromu, radonu, arsenu czy predyspozycji genetycznej.
Wyróżnia się wczesne i późne objawy raka płuc. Nie bez znaczenia jest czas wykrycia choroby, gdyż prawdopodobieństwo wyleczenia jest większe jeśli nowotwór zostanie wykryty we wczesnym okresie rozwoju. Do wczesnych objawów zalicza się lekki kaszel, gorączka i dreszcze, odkrztuszanie wydzieliny, bolesność przy oddychaniu i sporadycznie krwioplucie. Z kolej do późnych objawów zaliczyć można utrata wag, brak apetytu, mdłości i wymioty, ogólne osłabienie organizmu, bóle w klatce piersiowej, bóle przy przełykaniu, chrypka.
Leczenie raka płuc to stosowanie zabiegów chirurgicznych, naświetlań i chemioterapii. W zależności od stadium rozwoju raka metody leczenia stosuję się pojedynczo lub ich kombinacje.
Kto z nas nie słyszał o nowotworach? No właśnie chyba nie ma nikogo kto by nie znał tego tematu. Ale czy wiesz już na pewno wszystko na ten temat? Czy wiesz czym objawia się rak płuc? Jakie są jego przyczyny? Nie każdy palacz ma tę odmianę raka, natomiast jest wielu ludzi, którzy nigdy nie wzięli papierosa do ust, a jednak spotyka ich to nieszczęście. Chciałbyś wiedzieć jak możesz ustrzec się raka płuc? Kliknij na poniższy link, a podpowiemy Ci jak zdrowo żyć. Dowiesz się również, kiedy kaszel jest na tyle niepokojący by udać się do lekarza specjalisty. Nie zwlekaj, Twoje zdrowie jest w Twoich rękach. Istnieje szereg objawów, które wcześnie zdiagnozowane, mogą dać Ci wiele lat szczęśliwego życia. Rak płuc nie wybiera, Ty za to możesz. Nowotwory nie wiedzą, że masz rodzinę, pracę… szczęśliwe życie. Wejdź, przeczytaj, uratuj siebie i swoich bliskich. Życie jest tylko jedno, a wejście na naszą stronę zajmie Ci tylko parę minut. Parę minut, które mogą wszystko zmienić. Proszę, nie zmarnuj tej szansy.


Raka płuc można śmiało nazwać chorobą przełomu XX i XXI wieku.
przesłać wiadomość
Imię:
E-mail:
Wiadomość: