rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Najczęściej zapadają na niego panie między 25 a 35 rokiem życia. Możesz się przed nim uchronić, wykonując badania profilaktyczne, gdyż tylko badanie cytologiczne pozwala wykryć zmiany w szyjce macicy. Jeśli będziesz regularnie wykonywać badania cytologiczne, możesz ustrzec się choroby, a w przypadku jej pojawienia się tylko wczesne wykrycie gwarantuje całkowite wyleczenie.

Na nowotwór szyjki macicy najbardziej narażone są kobiety, które bardzo wcześnie rozpoczęły życie seksualne oraz te, które miały wielu partnerów. Choroba ta jest wywoływana przez wirus brodawczaka ludzkiego, zwanego HPV, którym zarazić może się każda kobieta, a dochodzi do tego w wyniku bezpośredniego kontaktu narządów płciowych. Pierwsza faza choroby nowotworowej przebiega bez żadnych objawów i kobieta nie zdaje sobie sprawy, że dzieje się coś złego, natomiast
najczęstszym objawem raka inwazyjnego są plamienia z dróg rodnych i krwawienia po współżyciu. Gdy mikroskopowe badania wycinków z szyjki macicy dowiodą obecności raka inwazyjnego lekarz decyduje się na radioterapię, chemioterapię lub zabieg chirurgiczny.
Rak szyjki macicy to choroba wyleczalna, jeśli odpowiednio wcześnie się ją wykryje, dlatego znajdź czas na wizytę u ginekologa i badaj się regularnie.

Istnieje kilka typów nowotworów m in:
- Białaczka – nowotwór krwi;
- Nowotwór skóry, błon śluzowych i gruczołów np. sutka;
- Mięsaki – nowotwory mięśni, piersi, tkanki łącznej i kości;
- Tłuszczak-mięsak – guz złośliwy tkanki tłuszczowej, który przeważnie rozwija się w jamie brzusznej;
- Nowotwór okrężnicy, jelit, odbytu;
- Rak szyjki macicy:
Często jej objawami są bóle brzucha co my interpretujemy jako niestrawności. Objawami występującymi już podczas zaawansowanej choroby są upławy ropne, krwawienie po wysiłku czy też stosunku, a także ból w okolicy krzyżowej oraz podbrzusza. Wczesne wykrycie choroby pozwoli na jej wyleczenie za pomocą operacji. Badania, które mają na celu wykrycie raka szyjki macicy to cytologia, kolposkopia oraz badanie histopatologiczne wycinka szyjki macicy.

Jak każda kobieta dbasz o siebie. Zdrowo się odżywiasz. Systematycznie robisz badania lekarskie. Nagle słyszysz z ust lekarza: rak szyjki macicy, nowotwór, guz. Prawdopodobnie w tym momencie życie wali Ci się na głowę.
Zastanawiasz się: „Dlaczego Ja?”, „Czym sobie zasłużyłam?”, „Dlaczego teraz?”. Musisz wiedzieć, że prawdopodobnie z czynnikami tej choroby spotkałaś się już, gdy byłaś nastolatką. Tak! Właśnie wtedy to się zaczęło. Jeśli wcześnie zaczęłaś współżyć seksualnie, często uprawiałaś sex z licznymi partnerami to już wtedy prawdopodobnie zostałaś zakażona wirusem karcinogennym, który wywołuje nowotwór.
Jednak wcale nie musiało tak być. Być może tą chorobę masz zapisaną w genach. Przekazała Ci ją Twoja babcia lub mama. Możliwości jest tyle ile kobiet w Twojej rodzinie.
A być może palisz papierosy. O zgrozo to tez czynnik, który wywołuje nie tylko raka płuc. Ma on tez bezpośredni związek z zachorowaniem na nowotwory piersi i dróg rodnych.
Nie wiesz co dalej? Przeszukujesz internet w poszukiwaniu informacji, ale przede wszystkim nadziei. Na forach internetowych tysiące kobiet opowiadają historię od cudownie uzdrowionych, po tragicznie zmarłe. Rozwiej swoje wątpliwości, wejdź na tę stronę w całości poświęconej rakowi szyjki macicy. Twoje zdrowie jest w Twoich rękach!

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych

Rak macicy może się objawić w każdym wieku. Im szybciej zostaną podjęte kroki w walce z tą chorobą, tym większe szanse na wygraną. Niektórzy mogą nawet nie wiedzieć, że rak może się zacząć już u nastolatek. Na rozwój raka macicy wpływa wiele różnych czynników. Istnieje wyraźny związek między aktywnością seksualną kobiety a ryzykiem powstania stanu przedrakowego lub raka szyjki macicy.
Wcześnie rozpoczęte współżycie seksualne i zmiany partnerów ułatwiają infekcje wirusem karcinogennym, przenoszonym drogą płciową. W wielu przypadkach jest on właśnie odpowiedzialny za raka macicy. Niekontrolowany i wielopartnerski seks zwiększa zagrożenie tą chorobą. Częściej występuje ona u prostytutek niż u mężatek. U dziewic w ogóle się jej nie stwierdza. Z reguły ujawnia się w odległym czasie od stosunku seksualnego, podczas którego kobieta została zarażona. Dlatego podstawowym badaniem, które może nam pomóc w rozpoznaniu tej choroby jest cytologia. pozwala wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Wszelkie nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym są badane dalej aż do uzyskania pewnej diagnozy, która pozwala szybko rozpocząć leczenie. A im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym jest większa szansa skutecznego jej wyleczenia. W początkowym stadium wynosi 100%. Jest więc o co walczyć.
Moje Drogie Panie, większość z Nas ma swoich mężów, partnerów, swoje rodziny i dzieci, nie pozwólmy aby przez brak odwagi do wykonania badania cytologicznego przekreślił nasze szanse na życie. Walczmy aby rak macicy nie stanowił dla nas wyroku, wejdź i zapoznaj się z tym.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych
przesłać wiadomość
Imię:
E-mail:
Wiadomość: