rak trzustki

Rak trzustki jest to nowotwór, który ma jedno z najgorszych rokowań, stanowi aż 3% wszystkich nowotworów złośliwych człowieka. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, ale również bardziej ten nowotwór dotyczy osób czarnych niż białych, o czym świadczą statystyki. Mało osób wie, że palenie tytoniu stanowi dość duże ryzyko wystąpienia raka trzustki u osób palących, występuje 2 do 3 razy częściej niż u osób niepalących. Nowotwór ten w chwili obecnej jest większości wypadków rozpoznawany za późno, kiedy to rak jest w stadium, gdzie zabieg operacyjny nie jest możliwy, a to on daje szansę pełnego wyleczenia pacjentowi. Ale sam zabieg chirurgiczny nie daje całkowitej pewności, że wszystko jest już z nami dobrze, jest sam w sobie na tyle skomplikowany, że należy do najbardziej skomplikowanych technicznie zabiegów operacyjnych.

Po zabiegu, gdzie został już usunięty rak trzustki, pacjenci powinni przez długi czas pozostać pod opieką doświadczonego ośrodka onkologicznego i chirurgicznego, aby uniknąć jakichkolwiek powikłań we wczesnym okresie pooperacyjnym. Więc jeżeli męczy Cię ciekawość i masz któreś z tych objawów: nieprzyjemne odczucia bądź ból odczuwany w jamie brzusznej, mdłości, zaburzenia w pracy jelit, cukrzyca, żółtaczka, gęsia skórka, utrata apetytu, szybka utrata wagi, ból pleców, obniżony nastrój, depresja to czas abyś nie zwlekał, tylko zainteresował się rakiem trzustki i tym czy go Ty z pewnością nie masz.
Codziennie jakiś człowiek choruje na nowotwór, bez różnicy czy jest stary czy młody. Co raz częściej wśród mężczyzn zauważa się sporą zachorowalność na raka trzustki. Szczególnie narażeni są palacze, cukrzycy i ludzie otyli. Objawy występują dosyć późno, tak jak w większości zachorowań na nowotwory. Najczęściej czuje się ból w nadbrzuszu, traci łaknienie, wymiotuje, traci masę ciała, itp. Więcej możesz zapytać się o objawy u lekarza, bądź poczytać w Internecie lub literaturze medycznej. Im wcześniej wykryjesz raka, tym masz większą szansę na wyleczenie. W większości rak trzustki spotyka mężczyzn, ale kobiety też są narażone. Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych powikłań związanych choćby ze zwykłym przeziębieniem są profilaktyczne badania lekarskie.
Nikt nie może lekceważyć nawet najmniejszego kataru. Powinni uważać zwłaszcza ci, u których ktoś z najbliższej rodziny miał nowotwór, gdyż niestety to jest choroba również dziedziczna. Dlatego np. kobiety powinny raz w roku przeprowadzić mammografię, można wykonać tomografię czy rezonans magnetyczny, dzięki czemu szybciej rozpoznamy chorobę. Z powodu raka trzustki umarło już bardzo dużo ludzi, róbmy wszystko, żeby zapobiegać tej chorobie i leczyć najszybciej jak to możliwe, aby nie było za późno.
Rak trzustki jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, posiadającym najgorsze rokowania. Rozpoznawany zwykle zbyt późno, nie daje szans na skuteczne leczenie i w wielu przypadkach tak postawiona diagnoza oznacza wyrok śmierci. Liczba zachorowań na ten typ nowotworu jest postępująca. Choroba rozwija się niezwykle szybko, objawia się między innymi utratą wagi, osłabieniem, brakiem apetytu, wzdęciami, nasilającymi się bólami okolicy brzucha. Nowotwór trzustki występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, dotyczy wieku starszego, do przyczyn powstania tego nowotworu zalicza się: uwarunkowania genetyczne, palenie papierosów, cukrzycę, dietę bogatą w tłuszcze i białko.
Profilaktyka obejmuje zdrową dietę, wyeliminowanie palenia, regularny wysiłek fizyczny, utrzymywanie stałej wagi ciała. Leczenie jest operacyjne, jeśli nowotwór został odpowiednio wcześnie wykryty lub paliatywne, gdy stan chorego nie pozwala na operację. Uzupełnieniem operacji może być chemioterapia i radioterapia, są one stosowane również samodzielnie w przypadku, gdy operacja nie jest wykonywana. Wyniki leczenia raka trzustki są bardzo złe: przeżycie 12 miesięcy nie przekracza 24%, a przeżycie 5 lat jest niższe niż 5%.

Rak trzustki jest to nowotwór, który ma jedno z najgorszych rokowań

Rak trzustki jest bardzo niebezpieczną chorobą i należy do nowotworów o wysokim wskaźniku śmiertelności. Jest to nowotwór, który powstaje na tym organie. Rak trzustki atakuje przede wszystkim ludzi w średnim i podeszłym wieku.
Zacznijmy od opisy organu:
Trzustka jest narządem, który leży w jamie brzusznej i jest elementem przewodu pokarmowego oraz układu wydzielania wewnętrznego. Składa się z części zewnątrzwydzielniczej produkującej enzymy i wewnątrzwydzielniczej produkującej różne hormony. W obrębie trzustki wyróżnia się głowę, trzon i ogon. To w jakiej części występuje zmiana ma klinicznie duże znaczenie, gdyż jest związane z typem objawów jakie pojawiają się u pacjentów. Produkuje insulinę i inne substancje(zwane enzymami), które służą do regulacji poziomu cukru we krwi.
Najczęściej występującym rakiem trzustki jest: gruczolakorak przewodowy, oraz rak zrazikowo-komórkowy. Występuje około 55 roku życia, 2 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Obraz kliniczny raka trzustki zależy od jego lokalizacji, wielkości, inwazyjności oraz stopnia naciekania sąsiednich narządów.
Typowymi objawami raka trzustki są: bóle brzucha, żółtaczka, i utrata masy ciała. Do innych należą: nudności i wymioty, biegunki lub/i zaparcia, gorączka, niedokrwistość, zapalenie trzustki, cukrzyca, zakrzepica , powiększenie pęcherzyka żółciowego, wodobrzusze, wyczuwalny guz w nadbrzuszu. Rak trzustki wywołuje dwa główne problemy. Utrudnia wchłanianie substancji odżywczych z jedzenia oraz powoduje cukrzycę (zaburzenia w produkcji insuliny). Siedmiu na dziesięciu pacjentów dowiaduje się o nowotworze dopiero kiedy ten wywoła żółtaczkę.
Postawienie końcowej diagnozy oparte jest na objawach z wywiadu i wynikach badań diagnostycznych, które powinny być wykonywane w specjalistycznym ośrodku zajmującym się gastroenterologią. Regularne spożywanie słodyczy oraz produktów spożywczych, mających wysoki indeks glikemiczny, takich jak na przykład biały chleb, ciasta i ciastka, rafinowane produkty zbożowe i płatki, jest być może związane z podwyższeniem ryzyka zachorowania na raka trzustki. Według Kanadyjskiego Stowarzyszenia Raka, rocznie diagnozuje się około 4 000 nowych przypadków raka trzustki. Ta choroba zbiera śmiertelne żniwo 3 900 osób każdego roku w samej tylko Kanadzie.
Dlatego rak trzustki to piąty z najgroźniejszych typów raka w krajach uprzemysłowionych.
Przed przystąpieniem do charakterystyki raka trzustki, trzeba by było powiedzieć czym ona jest i gdzie się znajduje. Trzustka jest organem znajdującym się w jamie brzusznej, która wspomaga proces trawienia. Trzustka również produkuje insulinę i inne substancje które służą do regulowania cukru we krwi każdego z nas.
Więc czym jest rak trzustki: jest to dość skomplikowane ponieważ tak naprawdę jest kilka rodzajów raka trzustki i żaden z nich tak na prawdę nie jest uleczalny. Nowotwór ten jest w 3% nowotworem złośliwym u człowieka ciekawostką jednak jet to że częściej chorują mężczyźni aniżeli kobiety. potencjalnymi osobami chorującymi na raka trzustki są osoby starsze, z przewlekłym zapaleniem trzustki palące tytoń i chore ma cukrzycę, aczkolwiek zanotowano większe zachorowania u osób mieszkających w miejscach bardzo uprzemysłowionych.

Rak trzustki jest to nowotwór, który ma jedno z najgorszych rokowań
przesłać wiadomość
Imię:
E-mail:
Wiadomość: